Microblading Kaş

Microblading Nedir?

Microblading, zamanla seyrekleşen ve formunu kaybeden kaşlar için ideal gürlük, kalınlık ve uzunlukta doğal kaşlar elde etmeyi sağlayan bir kalıcı makyaj yöntemidir. Microbladingte amaç kişinin yüzüne en uygun kaşı en doğal yöntemle yapmaktır.

 

Bu nedenle kıl tekniği denilen tek tek kaş kılına benzeyen çizikler şeklinde yapılmaktadır. İşlem esnasında deriye atılan her çiziğe yerleşen pigment neredeyse tamamen bir kıl görünümüne sahip olmaktadır. Kaş dövmesi ile arasındaki fark, pigmentin cildin en üst tabakası olan epidermise bırakılıyor olmasıdır.

Nasıl Yapılır?

İlk aşama; kişinin göz ve yüz şekline göre kaş tasarımının nasıl olacağına karar vermektir. Bu aşamada cilt tipi belirlenerek kullanılacak boya rengi de belirlenir.

İkinci aşama ise kaş kontürü işleminin uygulanmasıdır. Uygulama esnasında özel microblading kalemi ve microblading boyası kullanılmaktadır. Kalemin ucunda steril tek kullanımlık iğneler bulunmaktadır. Bu iğneler vasıtasıyla boya pigmentleri derinin üst tabakasına işlenmektedir. Bu işlemi uygulamanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır ancak son dönemde en çok tercih edilen kıl tekniği kaş çizimidir. Bu işlemde doğal görünümün kaybolmaması için çizikler tek tek ve kıl yönüne uygun şekilde yapılmaktatır ve boya çok derine inmeden ilk katmana işlenmektedir.

Üçüncü aşama ise işlem bittikten 4-6 hafta sonra kontrol yapılmasıdır.

Kimlere yapılır?

 

Microblading, kaş kontür işlemi günümüzde her yaş grubundan insana uygulanmaktadır. Özellikle yaşa bağlı olarak kıl ve saçlarda zayıflama yaşayan kişiler için bu tekniğin uygulanması daha yerinde olacaktır. Herhangi bir sorun olmasa bile tamamen estetik kaygılarla da işlem yapılabilir. Ancak işlem yaptırmadan önce her ne kadar organik boyalar kullanılsa da boya içeriğindeki maddelere kişinin alerjisinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kullanılan boyalar hassas cilde sahip olan kişilerde alerjiye sebebiyet verebilir. Bunun dışında herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle tedavi görenler, hamileler, bebek emzirenlere microblading işlemi yaptırmak önerilmemektedir. Hormonların dengesiz olduğu süreçler işlem yapılmaması daha uygun olacaktır.

 

Microblading Kaş Kontürü Sonrası Yapılması Gerekenler

 

Kaş kontürü işlemi yapıldıktan sonra 1 hafta gibi bir iyileşme süresi bulunmaktadır ve bu süreçte oldukça dikkatli olunması gerekir. Öncelikle ilk 48 saatte kaşlara dokunulmamalı ve suyla temas ettirmemeye özen gösterilmeli.

Microblading sonrası kabuklanma beklenilen bir durum değildir, incecik bir iyileşme zarı meydana gelebilir. İşlem uygulandıktan sonra bir hafta boyunca sonrası bakım kremi kullanılır.

İşlem sonrası 10 gün boyunca doğrudan güneş ışığına maruz kalınmamalıdır, buharlı ve uzun duşlardan kaçınılmalı ve yüzülmemeli.

İşlem sonrası kabuklanma etkisini azaltmak için nemlendirici krem kullanılması gerekebilir. Bunun için genellikle vazelin önerilmektedir ancak microblading sonrası vazelin kullanıp kullanılmaması gerektiği, uygulama yapılan uzmana mutlaka danışılmalıdır.

3D kıl tekniği ile işlem yaptırdıktan sonra sonucu beğenmeyenler olmaktadır. Bu nedenle işlem yaptırılacak yeri ve uzmanı araştırarak, işlem öncesinde uzmanla konuşup seçmekte fayda var. İşlem beğenilmediğinde akıllara microblading silinir mi, sorusunu getirir. Uygulanan kaş kontürü 2-6 seans sonunda tamamen silinebilir. Microblading silme özel solüsyon ile yapılmaktadır.

Microblading kaş sonrası bakım için neler yapılması gerektiği uygulamadan sonra ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu bilgiler ışığında hareket edilmesi en doğrusudur.