Karbon Peeling

Karbon Peeling Nedir?

Peeling için kullanılan maddelerden biri olan aktif kömür ya da bir diğer adıyla aktif karbon, cilt sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur. Aktif karbon, normal kömürün yüksek ısıya maruz kalması sonucu oluşur. Siyah, ince bir toz formuna getirilir. Bu sayede toz halindeki kömürün içinde küçük boşluklar oluşur. Küçük boşluklar, toksin ve kimyasalların yakalanmasında önemli rol oynar. Ayrıca boşluklu yapısı sayesinde kolay absorbe edilebilir bir özellik kazanır. Aktif karbon, kömürden elde edilmekle birlikte normal kömür ile aynı yapıda değildir.

 

Aktif karbon cilde olan faydalarının yanında vücutta farklı yararlı etkileri de olan bir maddedir. Zehirlenmelerde, mide ve bağırsaktaki zehirli madde ya da ilacı emerek zehir dozunu azaltmada kullanılır. Sindirim sisteminden kolesterol emilimini azalttığı için kandaki yüksek kolesterol seviyelerini düşürür. Vücudun toksinlerden kurtulmasını sağladığı için de aktif karbon, kronik böbrek hastalarına yardımcı olabilir.

Faydaları Nelerdir?

Karbon peeling genellikle yüze uygulanan bir işlemdir. Yüz üzerinde olumlu etkileri vardır.

Yüze uygulanan aktif karbon maske ile ciltte bulunan kir, toz, yağ temizlenir. Etkili bir biçimde temizlenen cilt daha parlak görünür.

Aktif karbonun özel boşluklu yapısı sayesinde, maske ciltteki porlara kolayca nüfuz eder. Porlardaki kirin, yağın ve diğer istenmeyen maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Derinlemesine etki eden bu işlem ile porlar sağlıklı ve sıkı kalır. Yüzdeki porların genişlemesini önler.

Karbon peeling uygulamasında kullanılan aktif karbonun pürüzlü kaba yapısı, cildin en üst tabakasındaki ölü hücrelerden kurtulmayı sağlar. Böylece alttaki canlı cilt dokusu ortaya çıkar. Cilt ferahlamış, sağlıklı ve parlak görünür.

Peeling işleminde karbon maskelerinin kullanılması, ciltteki yağ dengesinin korunmasını sağlar. Yağlı, lekelenmeye ve akne oluşumuna yatkın cilt tiplerinde, yağlanmayı önleyici özelliği vardır. Sıcak ve nemli hava gibi yüzde yağlanmayı arttırıcı durumlarda karbon peeling oldukça yararlıdır.

 

Akne; ölü deri hücreleri, yağ ve bakterinin ciltteki porların içinde birikmesiyle oluşan bir problemdir. Akne oluşumunda yer alan bakteri; kızarıklık, şişme ve beyazlama gibi sivilce etkilerini ortaya çıkarabilir. Karbon peeling, derinlemesine temizleme ve porlarda bakteri gelişimini önleme gibi özellikleri sayesinde akne oluşumunu azaltır, cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

 

Sinek, böcek ısırıkları; ciltte kızarıklığa ve şişliğe yol açabilir. Karbon peeling, ciltteki bu problemlerin giderilmesinde de etkili olabilir.

 

Karbon peeling nasıl uygulanır?

Cildin temizleyerek daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan, cilt lekelerini gideren ve akne oluşumunu engelleyen karbon peeling yöntemi, cilt bakımında etkili bir yöntemdir. Peeling işleminde cilde kimyasal bir madde sürülerek soyulması sağlandığından, bu işlemin bir dermatolog önerisi ya da kontrolünde yapılması gerekir. Kimyasal maddenin dozunun iyi ayarlanmaması veya maddenin cilt üzerinde gereken süreden az/fazla durması gibi durumlar, ciltte istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Karbon peeling için de işlem öncesi deneyimli bir dermatologa tanışmak yararlı olacaktır.

 

Karbon maskesi, uygulamanın sorun oluşturmayacağı kişilerde kullanılabilir. Maskenin ciltteki porlara daha kolay nüfuz edebilmesi için uygulama öncesi cilt temizlenir. Alın, burun, yanaklar başta olmak üzere tüm yüze ince bir katman halinde karbon maskesi sürülür. Maske, parmak uçlarıyla ya da yumuşak bir fırça yardımıyla masaj yapar şekilde cilde iyice dağıtılır. Karbon içeren maskenin göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Sürülen maskenin yaklaşık 15 dakika kuruması bekledikten sonra yüz ılık su ile yıkanır. Nazikçe kurulanan yüze, son olarak nemlendirici uygulanır. Karbon maskesi, ciltte kuruluğa sebep olabileceği için bu adımın atlanmaması tavsiye edilir.

 

Karbon maskesi, normal cilt tiplerinde haftada 1-2 kez uygulanabilir. Ancak kuru, hassas cilt tipi için daha seyrek uygulama önerilir.

 

Karbon maskesi seçerken dikkat edilecek birkaç önemli nokta vardır. Maske uygulamasından maksimum etki almak için cilt tipinize uygun ürünü seçmeniz gerekir. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin, kil içeren karbon maskesi kullanması daha yararlı olabilir. Kil, ciltteki fazla yağı emer; böylece ciltte yağlanma, akne oluşumu gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kuru cilt tipine sahip kişilerin ise, cildin nemlenmesini sağlayacak hyaluronik asit, zeytinyağı, jojoba yağı gibi maddeleri içeren karbon maskelerini tercih etmeleri daha faydalı olacaktır.